Šta je PRP?
PRP terapija podmlađivanja krvnom plazmom podrazumeva pokretanja niza procesa u kojima najviše ućešća imaju trombociti i faktori rasta iz krvi koji stimulišu matične ćelije da pospeše stvaranje novog kolagena i krvnih sudova te tako dovode do popravljanja oštećenja na koži, ublažavanja i usporavanja procesa starenja.
Na kojim regijama se primenjuje prp terapija?
PRP terapija se može primeniti na regijama
- Lica
- Vrata
- Dekoltea
- Kose
Kako izgleda tretman prp-a?
Procedura podrazumeva vadjenje krvi koja se centrifugira u posebnim epruvetama pri čemu dolazi do izdvajanja trombocita i proteina u plazmi (Platelet Rich Plasma). Serum koji se injektira u kožu je pun faktora rasta kojih ima i do 4 puta više nego što je to uobičajeno u krvi, tako da baš oni imaju najveći potencijal za obnovu i regeneraciju tkiva.
Koliko traje tretman PRP?
Procedura je bezbolna jer se, pre same procedure, na prethodno očišćenu kožu, nanosi anestetik u vidu kreme kojem je potrebno od 20 do 30 minuta da bi počeo da deluje.
Koliko traje period oporavka i šta ne treba raditi nakon tretmana PRP?
Budući da koristimo sopstvene proteine nema alergijskih reakcija, negativnih nuspojava i ne zahteva vreme oporavka.Prvi rezultati u poboljšanju kože vidljivi su nedelju dana nakon PRP tretmana.
Kada se vidi puno dejstvo PRP-a?
Tokom 7 do 14 dana nakon procedure, aplikovani faktori rasta pospešuju regeneraciju kože. Na taj način ona je nahranjena, bolje prokrvljena i zato dobija više kiseonika. Ovaj tretman dovodi do:
- poboljšanja tena,
- vidno su bolji tonus,
- boja i
- tekstura kože.
Krajnji efekat je vidljiv posle mesec dana
Koliko četo možemo obavljati proceduru?
Preporuka je da se procedura obavlja 3 do 5 puta godišnje, sa pauzama od 4 do 6 sedmica između tretmana. Nema ograničenja kada je reč o broju tretmana koji se mogu obaviti tokom godinu dana, s obzirom na to da se koristi serum dobijen iz pacijentove krvi.
Koje su kontraindikacije za prp?
- maligna oboljenja,
- akutne infekcije i
- sistemska oboljenja krvi.
- primena kortikosteroida 4 do 6 sedmica pre intervencije,
- upotreba antiinflamatornih lekova nedelju dana pre tretmana,
- autoimuna oboljenja koštano-zglobnog sistema,
- antikoagulantna terapija,
- hronična oboljenja bubrega i jetre,
- operacija mesec dana pre PRP procedure.
PRP kose kako se radi, kome se preporučuje i koji su rezultati?
Ništa se tako uspešno ne koristi u medicini, za regeneraciju i isceljenje tkiva, kao krvna plazma, obogaćena trombocitima. Ovakva krvna plazma u sebi sadrži mnogobrojne faktore rasta i bioaktivne proteine, koji pomažu da se kosa regeneriše i obnovi. Zbog toga je PRP tretman od izuzetnog značaja u borbi protiv gubitka kose.
Posle mnogobrojnih studija o efikasnosti metode krvne plazme u stimulaciji korena dlake, dokazano je da je ovo jedan od retkih tretmana koji ima uspeha u vraćanju izgubljene dlake. Posebno je uspešan kod osoba koje imaju genetski uslovljene androgene alopecije, a onda i autoimune alopecije areate ili neke od ožiljnih alopecija. U ovim slučajevima, gubitak i opadanje kose predstavlja i veliki terapijski problem.
Posle PRP tretmana, dlaka koja je tanka i minijaturizovana, dobija na debljini, a kod osoba koje su imale proređenu kosu, ona postaje vidno gušća. Uticaj faktora rasta i citokina, koji se oslobađaju tokom PRP terapije vidan je 2 meseca nakon prvog tretmana. Oni podstiču postojeće folikule dlake na rast, pomažu stvaranju novih krvnih sudova i regeneraciji tkiva poglavine.
Plazma bogata trombocitima dobija se iz krvi samog pacijenta. Kada se izvadi mala količina krvi, ubacuje se u centrifugu, da bi se razdvajanjem dobila plazma bogata trombocitima, koja ima moć da oslobodi faktore rasta i citokine.
Krvna plazma se posle razdvajanja ubrizgava mnogobrojnim, malim ubodima, minijaturnim iglama u kožu poglavine. Bola i neprijatnosti skoro i da nema, jer je osoba pre samog tretmana dobila lokalnu anesteziju. Neželjenih reakcija nema, a blago crvenilo povlači se tokom 24 sata od intervencije.