Elektromioneurografija (EMNG) je elektrodijagnostička metoda kojom se ispituje električna aktivnost mišića i nerava sa mogućnošću utvrdjivanja nivoa, stepena i rasprostranjenosti lezije. Njome se može brzo i rano potvrditi klinička dijagnoza ili čak postaviti dijagnoza bolesti i povreda perifernog nervnog sistema, nekih oboljenja i povreda moždanih nerava (kao što je nervus facialis), a takođe je moguća i eksploracija analnog i uretralnog sfinktera, kod oboljenja i povreda kičmenih sakralnih korenova koji pudendalnim nervima inervišu pomenute sfinktere.
Elektromiografija (EMG) i elektroneurografija (ENG) – EMNG je izuzetno važna komplementarna metoda pri kliničkom ispitivanju nervnog sistema, a suverena je metoda kod praktično svih neuromišićnih bolesti. Primenjuje se kao:
- Detekciona elektromiografija (EMG) – ispitivanje električne aktivnosti mišića
- Stimulaciona elektromiografija, ili elektroneurografija (ENG) – merenje brzine provodljivosti perifernih nerava – (sa mogućnošću nekih refleksoloških ispitivanja kao što su H- refleks, Blink refleks, F-talas i druga)
Indikacije za EMNG:
- Različite neuromišće bolesti (neuropatije)
- Hronične bolesti, metabolička oboljenja (npr. dijabetična polineuropatija)
- Nasledne bolesti (npr. urođene anomalije koštano-zglobog sistema)
- Razne druge povrede sa oštećenjem mišica i perifernih nerava
- Sfinkterijelne slabosti usled bolesti (spina bifida
- Kompresije nerava (discus hernije)
- Povrede kičme i ekstremiteta
- Neke reumatološke bolesti tipa zapaljenja mišića (miositisa)
- Postoperatovna stanja ili stanja posle oboljenja kičme i mozga
U dečjem uzrastu, zbog kasnije sazrevanja centralnog nervnog sistema, EMNG pregled je indikovan i kod nekih poremećaja tonusa, usporenog motornog razvoja, nejasnih slabosti ruku i nogu, raznih povreda i urođenih anomalija.
Pored toga što predstavlja dijagnostičku neurofiziološku metodu, EMNG je i prognostička metoda, na osnovu koje se može pratiti tok bolesti i oporavak pacijenta, i predvideti orijentacioni ishod bolesti ili povrede.
Kako izgleda EMNG pregled? – Pregled se radi bez narkoze i nije bolan ukoliko postoji saradnja sa pacijentom. Traje od 30 do 45 minuta i može biti manje ili više neprijatan. Ispitivanje se vrši na tehnološki visoko kompjuterizovanim aparatima, pri čemu se obično prvo ispituje provodljivost perifernih nerava, motornih i/ili senzitivnih. To ispitivanje se vrši najčešće perkutanim elektrodama (kroz kožu), dok se za ispitivanje mišića po pravilu uvek koriste sterilne iglene elektrode. Broj ispitivanih nerava i mišića zavisi od kliničke dijagnoze.
U Poliklinici Life Impuls rade lekari sa velikim iskustvom u dijagnostici sa ovom metodom:
U poliklinici Life Impuls EMNG možete zakazati kod:
Dr Predrag Karabašević
specijalista neurolog
Prof. dr Gordana Đorđević
specijalista neurolog